7travel - hotele, ciekawostki, sprzęt turystyczny, bilety, europa, świat, polska, podróże, turystyka, fotoreportaże, biura podróży, noclegi

Dziś jest: Poniedziałek, 18 stycznia 2021, Imieniny: Piotra, Małgorzaty
Promocje i ogłoszenia »

Sonda

Gdzie w tym roku spędzisz urlop?

W kraju, nad morzem

W kraju, nad jeziorem

W kraju, w górach

Za granicą

Słownik geograficzny

Wybierz literę na jaką rozpoczyna się hasło:

ABCDEFGHIJKLMNOPQRSTUVWXYZ

Podstawowe zasady bezpieczeństwa w podróży

O ile to możliwe, zawsze starajmy się zostawić w sejfach hotelowych (dostępne w niektórych obiektach, za relatywnie niewielką opłatą) paszport, bilety lotnicze, czy część gotówki - zmniejsza to ryzyko i ewentualną stratę. Jeśli nie mamy takiej możliwości - to starajmy się nosić pieniądze w mniejszych ilościach i w różnych częściach garderoby.

Przede wszystkim bądźmy ostrożni, nie pozostawiajmy toreb, aparatów fotograficznych czy innych cennych rzeczy bez opieki. Uwaga ta dotyczy również pozostawiania rzeczy na widocznym miejscu w zaparkowanym samochodzie.

Poza tym w wielu państwach należy wystrzegać się korzystania z usług przygodnych przewodników, którzy za drobną opłatą oferują nam swoje usługi - mogą to być zwykli oszuści. Zalecamy wybieranie licencjonowanych przewodników rekomendowanych przez lokalne biura turystyczne.

Oprócz tego, przy obecnym wzroście przestępczości w niektórych krajach trzeba zwracać uwagę na niebezpieczeństwa związane z narkotykami.

Planując podróż w rejony świata, w których spotkać można jakiekolwiek konflikty zbrojne, warto jest dowiedzieć się paru szczegółów, aby wiedzieć na co trzeba uważać.

Konieczne jest zachowanie szczególnej ostrożności w kontaktach seksualnych, ze względu na łatwość zarażenia się wirusem HIV. Największe zagrożenia tą chorobą występują w rejonach Afryki, Ameryki Południowej i wschodniej części Azji.

Jeśli zamierzamy w miejscu recepcji turystycznej korzystać z transportu samochodowego - konieczne jest poznanie przepisów ruchu obowiązujących na tamtejszych drogach. W większości państw obowiązuje ruch prawostronny, w niektórych trzeba jednak jeździć po lewej stronie. Warto jest również mieć odrobinę wiedzy na temat temperamentu miejscowych kierowców, oraz zwyczajów panujących na tamtejszych drogach - może to znacznie zwiększyć nasze bezpieczeństwo.

Bezwzględnie wymagaj fotelików w samochodzie, kamizelek na wodzie i kasków podczas jazdy rowerem. O ile w renomowanych wypożyczalniach samochodowych nie ma problemu z fotelikami, o tyle sprzęt asekuracyjny w rozmiarach dziecięcych nie jest powszechnie dostępny, a w wielu krajach nikt w ogóle nie słyszał o takich rzeczach.

ZAKAZANE PAMIĄTKI
Nasza ściąga przyda ci się podczas wakacyjnych zakupów na bazarach, targowiskach i w lokalnych sklepikach. Aby mała pamiątka nie stała się początkiem wielkich problemów, podpowiadamy, czego nie można legalnie wywozić z różnych krajów świata i przywozić do Polski.

Ameryka Południowa i Środkowa: Pióra dzikich ptaków, skóry krokodyli, skorupy żółwi morskich, pająki ptaszniki, kaktusy i storczyki, wyroby z koralowców to pamiątki, które nie mogą się znaleźć w twojej walizce, gdy wracasz z krajów Ameryki Południowej.

Meksyk: Tutejsze bazary pełne są kolorowej biżuterii z papuzich piór, kaktusów i storczyków. Jednak wywożenie tych produktów jest nielegalne, a bez zezwoleń CITES możesz przewieźć jedynie nasiona egzotycznych roślin.

Argentyna: W kraju gauchos popularną pamiątką są kowbojskie buty. Możesz je kupić, tylko jeśli nie są zrobione ze skór kajmanów.

Chile, Boliwia, Peru i Ekwador: Chcesz zabrać do domu ubrania z wełny wikunii? Aby uniknąć problemów na lotnisku, sprawdź, czy mają specjalny logotyp odpowiadający krajowi pochodzenia, jak również metkę “VICUNA [KRAJ POCHODZENIA]”. Konieczne są też pozwolenia CITES.

Australia: Próba wywozu z Australii żywych zwierząt lub pamiątek wykonanych z chronionych gatunków może skończyć się wysoką karą pieniężną, a nawet więzieniem. Bądź na to przygotowany, jeśli w twoim bagażu celnicy znajdą muszle ślimaków morskich (skrzydelnika olbrzymiego), muszle przydaczni, rafy koralowe lub pamiątki zrobione z miniaturowego kangura walabia.

Azja: Ze wszystkich azjatyckich krajów zabronione jest przywożenie pamiątek z kości słoniowej, skorup żółwi morskich, wyrobów ze skór węży, koralowców, produktów tradycyjnej medycyny chińskiej, kości hipopotamów i wyrobów z wełny antylopy chiru, spreparowanych ptaków i motyli, futer kotów.

Indie, Nepal, Pakistan: To właśnie tu sprzedawcy kusić cię będą szalami i swetrami z wełny shahtoosh pochodzącej od antylopy tybetańskiej chiru. Jest ona jednak na skraju wymarcia, a wywożenie produktów z niej wykonanych bez specjalnych pozwoleń jest nielegalne.

Chiny: Na lokalnych bazarach znajdziesz mnóstwo wyrobów z kości słoniowej, skór węży i jaszczurek (np. buty, torebki, walizki). Jednak już na chińskim lotnisku możesz zostać zatrzymany za wywóz nawet małej figurki z kości słoniowej. W niektórych aptekach sprzedawane są produkty medycyny chińskiej. Większość z nich zawiera jednak składniki pochodzące z zagrożonych gatunków zwierząt: tygrysów, nosorożców, niedźwiedzi, piżmowców, a handel tymi wyrobami jest zabroniony.

Tajlandia: Mimo że to kraj storczyków, na wywóz tych kwiatów lub ich nasion będziesz potrzebować specjalnych zezwoleń CITES. Nie daj się również namówić na zakup torebek i butów ze skór kobry oraz spotykanych często na tajskich targowiskach butelek z alkoholem z zatopionym w środku wężem.

Filipiny: Choć polskie prawo pozwala na wwiezienie do kraju trzech muszli przydaczni i trzech muszli skrzydelnika olbrzymiego, nie kupuj ich na Filipinach. Handel nimi jest tu zabroniony!

Malezja: Większość gatunków pięknych i kolorowych motyli Malezji objęta jest ochroną, dlatego lepiej nie ryzykować i powstrzymać się od zakupów.

Afryka: Z całgo kontynentu zabronione jest wywożenie: kości słoniowej, wyrobów ze skór węży dusicieli, rogów nosorożców, sukulentów, muszli przydaczni, koralowców, żywych gadów i ptaków, skór zebr, dzikich kotów (np. geparda i lamparta) i antylop.

Tanzania, Kenia: Zezwoleń CITES będziesz potrzebować na zakup pamiątek zrobionych z zębów hipopotama, torebek i portfeli ze skór gadów (np. pytonów), skór niektórych gatunków zebry lub antylopy, a także koralowców.

Kraje Afryki Północnej: Handlarze w Egipcie czy Tunezji będą długo namawiać na zakupy na ich stoisku. Nie daj się jednak naciągnąć na instrumenty muzyczne ze skorup żółwi ani na żywe gady lub ich skóry. Legalnie nie wwieziesz ich do Polski.

RPA: Nawet jeśli w biżuterii z kości słoniowej, z zębów rekina, hipopotama i szpilek jeżozwierza jest ci do twarzy, bez dokumentów CITES powstrzymaj się od zakupów. Sprawdź, czy upatrzona przez ciebie torba nie jest zrobiona ze skóry słonia, lamparta lub zebry.

Grenlandia: Wieloryby, niedźwiedzie polarne i narwale znajdują się pod ochroną i handel pamiątkami z nich wykonanymi jest zabroniony.

Rosja: Do Polski możesz wwieźć bez żadnych dokumentów jedynie 125 gramów kawioru na osobę. Jeśli syberyjscy handlarze kusić cię będą skórami wilków, rysi lub niedźwiedzi, powinieneś odmówić lub postarać się o załatwienie odpowiednich zezwoleń CITES.

Ameryka Północna: Podczas wakacji w Kanadzie i USA nie daj się skusić na bardzo popularne ozdoby z piór. Wiele gatunków ptaków jest objętych ochroną i nawet samo posiadanie jest tutaj przestępstwem! Zabronione jest również wywożenie pamiątek z niedźwiedzia czarnego, grizli lub niedźwiedzi polarnych, wyrobów ze skór i rzeźbionych kłów morsów, które często można spotkać na targowiskach Alaski.

Co możesz przywieźć do Polski bez dokumentów CITES:
  • 3 muszle skrzydelnika olbrzymiego,
  • 3 muszle przydaczni, które razem ważą nie więcej niż 3 kg (każda połówka muszli z innej pary liczona jest jako jeden okaz),
  • 3 koniki morskie (żywe lub suszone),
  • żwir i piasek koralowy, którego ziarna nie przekraczają 2 mm,
  • 3 pałeczki deszczowe, czyli instrumenty muzyczne z kaktusów,
  • 125 gramów kawioru z ryb jesiotrokształtnych, tylko w banderolowanym opakowaniu,
  • 4 pamiątki z krokodyli, np. spreparowane zwierzęta, skóry (przywozić nie można krokodylego mięsa i trofeów myśliwskich).


CITES: Międzynarodowa Konwencja CITES powstała, aby chronić zagrożone wyginięciem gatunki roślin i zwierząt. Nie zabrania handlu tymi gatunkami, a jedynie określa jego warunki. Jeśli chcesz przywieźć z podróży pamiątkę z gatunku objętego konwencją CITES, będziesz potrzebować odpowiednich zezwoleń.

Więcej informacji:
- Ministerstwo Środowiska, Departament Ochrony Przyrody, tel. 022 57 92 259, www.mos.gov.pl
- Izby celne, koordynatorzy ds. CITES, Izba Celna w Warszawie, www.icwarszawa.home.pl
- Ministerstwo Finansów, Departament Ceł, www.mf.gov.pl
- WWF Polska; www.wwf.pl/turysci

Portal 7travel.pl: Komunikaty | Reklama w serwisie | Zostań redaktorem | Współpraca z portalem 7travel.pl | Napisz do nas

Fora 7travel.pl: Hotele | Austria | Chorwacja | Grecja | Hiszpania | Turcja | Egipt | Maroko | Suwalszczyzna

© Copyright by 7travel.pl, 2009-2014