7travel - hotele, ciekawostki, sprzęt turystyczny, bilety, europa, świat, polska, podróże, turystyka, fotoreportaże, biura podróży, noclegi

Dziś jest: Piątek, 19 kwietnia 2024, Imieniny: Adolfa, Tymona
Promocje i ogłoszenia »

Sonda

Gdzie w tym roku spędzisz urlop?

W kraju, nad morzem

W kraju, nad jeziorem

W kraju, w górach

Za granicą

Słownik geograficzny

Wybierz literę na jaką rozpoczyna się hasło:

ABCDEFGHIJKLMNOPQRSTUVWXYZ

Co zabrać?

Poniżej znajdą Państwo wiele cennych informacji, które z pewnością pomogą w przygotowaniu się do jakiejkolwiek podróży zagranicznej. Życzymy udanych wakacji!

JADĄC WŁASNYM SAMOCHODEM
Przed wyjazdem należy się dowiedzieć, w których państwach prowadzenie samochodu uwarunkowane jest posiadaniem innych dokumentów, niż polskie prawo jazdy.
W myśl Konwencji Wiedeńskiej z 1968 roku, wszystkie państwa europejskie z wyjątkiem Albanii, Grecji i Szwajcarii honorują polskie prawo jazdy wydane po 01.01.1971r. (Dane Ministerstwa Transportu). Mimo to jednak warto wyrobić sobie Międzynarodowe Prawo Jazdy (wydawane jest przez Wydziały Komunikacji, po złożeniu podania i wniesieniu stosownej opłaty).

Wyjeżdżając z Polski własnym samochodem należy pamiętać o wykupieniu obowiązkowego ubezpieczenia OC ważnego za granicą – tzw. "zielonej karty".

W SAMOLOCIE
Jeśli jest to twój pierwszy lot, a wiesz, że miewasz problemy w innych środkach lokomocji, to prawdopodobieństwo, że pojawi się choroba lokomocyjna, zdecydowanie rośnie.

Przed podróżą: Zjedz lekką przekąskę (np. jogurt). Możesz sięgnąć po aviomarin (uwaga, na niektórych działa usypiająco i dlatego dużo osób wybiera preparaty zawierające imbir - tabletki i herbatki).

W samolocie: Jeśli to tylko możliwe, wybierz miejsce przy oknie, najlepiej na skrzydle, bo tam turbulencje są najmniej odczuwalne. Miej pod ręką garść cukierków lub gumę do żucia i zacznij z nich korzystać już w chwili, gdy samolot kołuje na pasie startowym. Często (ale dyskretne) ziewaj i przełykaj ślinę - to stare i sprawdzone sposoby na wyrównanie ciśnienia i odetkanie uszu. Gdy te metody zawiodą, wciągnij powietrze, zatkaj nos, a następnie łagodnie wydmuchaj powietrze.
Pamiętaj: gdy jesteś dopiero co po zapaleniu uszu, zatok lub katarze, to przed lotem porozmawiaj ze swoim lekarzem.

Jeśli podróżujesz na zachód: To za wszelką cenę postaraj się nie zasnąć podczas lotu. Po wylądowaniu nie poddawaj się zmęczeniu - zajmij się czymś pożytecznym, np. wyrusz na rekonesans po okolicy, by doczekać do wieczora i dopiero wtedy idź spać. Będzie ci też łatwiej, jeśli już na kilka dni przed wylotem zaczniesz przestawiać organizm - kładź się i wstawaj później niż zwykle. Specjaliści uważają, że różnice czasowe łatwiej jest znieść bez szwanku, gdy stosuje się dietę bogatą w białko, które zmniejsza senność.

Jeśli podróżujesz na wschód: to przede wszystkim spróbuj przespać jak najdłuższą część lotu. Pomocne mogą być działające nasennie melatonina i melisa, ale pod warunkiem, że będziesz je zażywać regularnie przez kilka tygodni przed lotem. Przez kilka dni poprzedzających podróż chodź spać "z kurami" i wstawaj o świcie. Jedz też produkty bogate w węglowodany (owoce, ziemniaki, makaron, ryż, jogurty), bo mają one działanie usypiające. I unikaj alkoholu.

Fitness w chmurach - bo krążenie to podstawa: Lotniczym "długodystansowcom" grozi zakrzepica, czyli tworzenie się skrzepów w żyłach nóg. Jej przyczyną jest długie siedzenie ze zgiętymi kolanami. Łykając tabletkę aspiryny przed odlotem i kolejne przez trzy dni po wylądowaniu zmniejszysz ryzyko tej choroby o jedną trzecią. Wybierz miejsce przy przejściu, by móc częściej spacerować.

Ubierz się: W luźne ubrania nieutrudniające krążenia. Już w powietrzu rozepnij pas bezpieczeństwa, poluzuj pasek spodni, zdejmij buty i włóż skarpetki proponowane przez linie lotnicze. Jak najczęściej ćwicz, by przyspieszyć krążenie (oprzyj pięty na podłodze i wygnij mocno duże palce nóg do góry, a potem z potem w przeciwnym kierunku). Dużo pij, ale unikaj napojów z kofeiną lub alkoholem (odwadniają). Jeśli wiesz, że masz kłopoty z krążeniem (np. żylaki). to podczas lotu oraz przez kilka kolejnych dni noś rajstopy uciskowe, by obrzęknięte żyły mogły powrócić do formy. Jeśli po wylądowaniu coś cię zaniepokoi, idź do lekarza.

Autosugestia: To podstawa - nie myśl o locie, myśl o przyjemnościach, które na ciebie czekają

Woda, woda, woda: Klimatyzacja wysusza oczy, usta i nos. Pamiętaj więc o wodzie mineralnej, wodzie w sprayu do nosa i wodzie termalnej do zwilżania twarzy (nie zapomnij po kilku minutach osuszyć skóry). Na czas podróży zamiast szkieł kontaktowych zakładaj okulary lub weź ze sobą sztuczne łzy.

Nurek w powietrzu: Wracasz z nurkowania? Pamiętaj, że zmiany ciśnienia w kabinie samolotu mogą wywoływać objawy choroby dekompresyjnej. 24 godziny przed planowanym lotem zrezygnuj z nurkowania z aparatem tlenowym. Jeśli nurkujesz z fajką (snorkeling), wystarczy 12-godzinna przerwa.

PRZYDATNE ZNIŻKI W celu obniżenia kosztów wyjazdu warto jest również wykupić międzynarodowe karty upoważniające do zniżek. Do najpopularniejszych należą:

- Legitymacja Towarzystwa Schronisk Młodzieżowych
Członkostwo upoważnia do wykupienia tanich noclegów w bazie ponad 5,5 tys. schronisk w 68 krajach. Oferta nie ogranicza się tylko do młodzieży - osoby dorosłe płacą po prostu trochę więcej.

- Europejska Karta Młodzieżowa EURO < 26
Jest to karta rabatowo-ubezpieczeniowa, której posiadaczem może zostać każdy młody człowiek pomiędzy 12 a 26 rokiem życia. Karta EURO < 26 jest ważna przez rok od daty jej wystawienia. Umożliwia korzystanie ze zniżek w muzeach, kinach, dyskotekach, także w czasie podróży promami, samolotami, autobusami, koleją czy też podczas zakupów wybranych sklepach sportowych, odzieżowych, muzycznych itp. Warto pamiętać, że karta EURO < 26 obejmuje całoroczne ubezpieczenie turystyczne od następstw nieszczęśliwych wypadków (NW), pokrycie kosztów leczenia (KL) oraz transportu medycznego.

- Międzynarodowa Legitymacja ISIC
Jedna z popularniejszych. Upoważnia do zniżek w obiektach infrastruktury turystycznej, muzeach, kinach, na kolei, promach, regularnych połączeń autobusowych. Zawiera także ubezpieczenie od kosztów leczenia.

- Międzynarodowa karta GO’25
Karta przeznaczona jest dla osób w wieku od 14 do 25 lat. Oferuje zniżki w wysokości od 10-25% we wszystkich muzeach, restauracjach, klubach i sklepach oznaczonych logiem systemu „countdown”. Można także liczyć na zniżkę w niektórych środkach transportu i hotelach. Karta GO’25 może służyć także jako karta telefoniczna. Posiadacz karty jest jednocześnie objęty ubezpieczeniem od nieszczęśliwych wypadków w kraju i w czasie podróży zagranicznej.

- Międzynarodowa Legitymacja Nauczycielska ITIC
Jest to karta zniżkowa, która mogą nabyć nauczyciele wykonujący swój zawód od minimum . Podobnie jak karta ISIC upoważnia do zniżek przy korzystaniu z niektórych obiektów noclegowych, środków transportu, a także przy zakupie biletów wstępu do wielu obiektów kulturalnych i sportowych. Właściciel legitymacji jest objęty ubezpieczeniem w razie nieszczęśliwego wypadku oraz ma zapewnione pokrycie kosztów leczenia za granicą.

- BIJ (Wasteels)
Osoby, które nie ukończyły 26 roku życia mogą skorzystać z młodzieżowych biletów BIJ (Billets International de Jeuenesse) w Polsce nazywanych Wasteels. Są one ważne przez 2 miesiące I uprawniają do zniżki na zakup biletu na dowolnej trasie międzynarodowej w Europie I Maroku. Dla osób dorosłych – powyżej 26 roku życia przygotowano system zniżek na bilety międzynarodowe pod nazwą Senior Rail. Szczegóły w biurach na terenie całego kraju.

PŁATNOŚCI I WYDATKI Podczas przygotowań do podróży należy odpowiednio zaplanować ilość pieniędzy, którą trzeba zabrać. Obliczając tę kwotę, oprócz kosztów podróży, noclegów I jedzenia, trzeba również uwzględnić niespodziewane wydatki, które mogą czasami w dość znaczny sposób nadwątlić nasz budżet.

Należy również posiadać odpowiednią ilość gotówki lub czeków podróżnych, aby władze celne nie miały wątpliwości, że przyjechaliśmy w celach turystycznych.

Warto na sam początek mieć ze sobą trochę euro lub dolarów, potem wystarczy już karta płatnicza. Kurs przeliczeniowy banku często jest zbliżony do tego oferowanego przez kantory.

Korzystnie jest mieć dwie karty z różnych banków. Może to obniżyć koszty poszczególnych transakcji. W przeważającej większości państw świata nie ma problemów z płaceniem kartą, a sieć bankomatów jest bardzo rozbudowana. Mimo to jednak warto jest poznać trochę więcej szczegółów, na temat tego, które międzynarodowe systemy płatnicze są w danym kraju najpopularniejsze (zazwyczaj VISA i MasterCard). Oczywiście, wyjeżdżając w dzikie rejony świata, lepiej wziąć ze sobą gotówkę. Koniecznie euro albo dolary, a wymianę na lokalny środek płatności dokonać już na miejscu. Z pewnością będzie taniej i prościej.

Ciężko uniknąć prowizji przy kupowaniu obcych walut i wyciąganiu pieniędzy z zagranicznych bankomatów. Można jednak minimalizować koszty. Przy wypłacaniu gotówki z bankomatów za granicą najważniejsze jest sprawdzenie, jakie opłaty pobiera za tę usługę nasz bank. W niektórych bankach jest to bezpłatne (mBank, Alior Bank). W innych można korzystać z zagranicznych oddziałów banku (Citibank ma bankomaty w ponad 100 krajach na świecie, Nordea w krajach skandynawskich i bałtyckich, Pekao SA zaś należące do włoskiej grupy Unicredit w całej Europie). Oczywiście pozostałe banki naliczają procentowo opłatę od wybieranej sumy (z reguły 3-4 proc.) albo pobierają stałą kwotę, np. 10 zł.

Ważna jest waluta, w której rozliczana jest karta – czy będzie to euro, czy dolary. W strefie euro bardziej korzystne jest używanie karty MasterCard, a w dolarowej – Visa, W krajach dominacji amerykańskiej waluty popularna jest również dostępna w Polsce karta American Express. Płatności dokonane tymi dwoma ostatnimi kartami są przeliczane na dolary, a następnie – po kursie sprzedaży dewiz – na złote.

Niestety, w przypadku kradzieży na niewiele zdadzą się najlepsze karty i pieniądze wymienione po korzystnym kursie. Dlatego gotówkę najlepiej rozdzielić w parę miejsc: część nosić przy sobie, część zostawić np. w hotelowym sejfie. Z kartami podobnie, warto zabierać ze sobą maksimum dwie i schować w różnych miejscach. Trzeba też spisać numer telefonu, pod który można zadzwonić, by w razie kradzieży szybko zastrzec plastikowy pieniądz. W sklepach podróżniczych można też kupić tajne skrytki, czyli saszetki na szyję lub na pas, które ukryjesz pod koszulką lub spodniami.

Niektórzy noszą ze sobą również specjalny "portfel na złodzieja", a w nim trochę drobnych, stare karty, jakieś wizytówki. I wtedy, gdy usłyszysz, że to napad, spokojnie wręczysz atrapę. A nuż się uda.

W niektórych krajach dobrym zwyczajem jest dawanie napiwków obsłudze hoteli, restauracji I innych punktów usługowych. Ich wysokość zwyczajowo waha się między 5, a 15 % wartości rachunku. Należy również pamiętać, że w wielu miejscowościach turystycznych wstęp do atrakcyjnych miejsc może być płatny.

Nie można zapominać, że w niektórych bardziej egzotycznych krajach dość powszechnie spotykane jest łapówkarstwo, ponieważ liczni państwowi urzędnicy są słabo opłacani. Niekiedy powinno się to zignorować, a czasami trzeba się podporządkować żądaniom zapłaty coś, co może wydawać się absurdalne, albo za co już zapłaciliśmy wcześniej.

Jeśli zechcemy robić zdjęcia tubylcom, należy liczyć się z tym, że mogą oni za to zażądać zapłaty.

GARDEROBA I INNE DROBIAZGI
Przy pakowaniu garderoby również warto jest wziąć pod uwagę specyfikę kulturową i klimatyczną danego kraju.
I tak na przykład wybierając się do państw islamskich, arabskich, czy nawet chrześcijańskich, należy bezwzględnie pamiętać, aby w miejscach kultu religijnego być odpowiednio ubranym.
Najbardziej odpowiednim strojem jest koszula z zakrytymi ramionami, dla mężczyzn długie spodnie, a dla kobiet spódniczki zakrywające kolana oraz buty z zakrytymi palcami i piętami.
Jeżeli zamierzamy zatrzymać się w dobrym hotelu – nie zapomnijmy o nieco bardziej eleganckim ubraniu, bo niekiedy wstęp do restauracji tego wymaga.
Jeśli jedziemy do kraju o ciepłym klimacie nie zapomnijmy o zabraniu nakrycia głowy chroniącego nas przed udarem słonecznym. A podczas wizyty w chłodniejszym państwie pamiętajmy o ciepłym swetrze.

Z przydatnych drobiazgów na pewno warto jest zabrać: Parasol, budzik turystyczny, okulary przeciwsłoneczne, lornetkę, scyzoryk, klapki kąpielowe, igłę i nici, kilka plastikowych worków (na wilgotną odzież, jedzenie) – w kraju o suchym klimacie przydatne będą plastikowe worki z zaciskami, które mogą uchronić aparat fotograficzny, czy inną cenną rzecz przed piaskiem i kurzem.

Poza tym przydatne mogą być: wodoodporne zapałki, maska do nurkowania z rurką, walkman, notes i długopis, rozmówki lub słownik, maść na odciski, środki przeciw komarom I innym owadom, środki antyseptyczne, olejek do opalania, płaszcz przeciwdeszczowy.

Jeżeli zamierzamy korzystać z urządzeń elektrycznych trzeba dowiedzieć się, jaki typ napięcia występuje w danym kraju. Jeśli gniazdka różnią się od polskich – konieczne jest zabranie adaptora.

PODRÓŻ Z RODZINĄ
Najpierw pomyślmy, kto to będzie nosił....więc? Im mniej, tym lepiej. Dotyczy to zarówno ubrań, jak i zabawek. Lista absolutnie niezbędnych rzeczy zależy przede wszystkim od wieku dziecka (najbardziej wymagające są niemowlaki), rodzaju wyjazdu (namiot czy hotel, plaża czy góry?) i pory roku. Pamiętaj o pluszaku. Ukochana przytulanka daje poczucie bezpieczeństwa i przypomina o domu. Przed opuszczeniem kwatery sprawdźmy, czy pluszak nie zawieruszył się - zgubienie przyjaciela byłoby tragedią. W wakacje dużo czasu spędzamy na dworze, więc trzeba spakować zabawki do piasku, piłkę i inny sprzęt rekreacyjny. Małych odkrywców ucieszą lupa, lornetka i kompas. Na deszczowe dni przydadzą się blok, kredki i plastelina.

Dla niemowlaka Bawełniany, zapinany na ramionach śpiworek ochroni dziecko przed przeciągami, a mała lampka ułatwi nocne karmienie. Jeżeli maluch zaczął już aktywnie odkrywać świat. Na leśnych ścieżkach sprawdzają się tylko wózki z dużymi, pompowanymi kołami. Jeżeli planujesz wędrówki po bezdrożach, zamiast wózka weź nosidełko albo chustę. Przed wyjazdem koniecznie sprawdź, czy wybrany model jest wygodny - i dla dziecka, i dla ciebie. Nawet jeżeli nie zamierzasz gotować, a gospodarz zapewnia, że w pokoju będą naczynia i czajnik elektryczny, weź ze sobą dziecięce kubki, miseczki oraz sztućce. Nie zapomnij też o nożu (najlepiej w bezpiecznej pochwie).

Z ubrankami tak już jest, że jakkolwiek dużo by się ich zapakowało, zawsze wydaje się za mało. Nie warto jednak przesadzać. O ile nie wybierasz się na bezludną wyspę, w razie konieczności uzupełnisz garderobę w najbliższym miasteczku. Wybierając się na wakacje w naszej części Europy, trzeba być przygotowanym na każdą pogodę - czapka lub kapelusik od słońca są równie niezbędne jak przeciwdeszczowa kurtka i kalosze.

Dokumenty
W kraju: Książeczka zdrowia dziecka i legitymacja ubezpieczeniowa, ewentualnie odpis aktu urodzenia (dzieci nie figurują w nowych dowodach osobistych), legitymacja szkolna.
Za granicą: paszport - dziecko można dopisać do paszportu jednego z rodziców (wydanego przed 28.08. 2006) albo wyrobić mu własny, książeczka zdrowia dziecka albo książeczka szczepień, Europejska Karta Ubezpieczenia Zdrowotnego (wydaje ją wojewódzki oddział Narodowego Funduszu Zdrowia). Uwaga! Warto wykupić dodatkowe ubezpieczenie, bo nawet w niektórych krajach Unii Europejskiej trzeba samemu opłacić pewne świadczenia.

Portal 7travel.pl: Komunikaty | Reklama w serwisie | Zostań redaktorem | Współpraca z portalem 7travel.pl | Napisz do nas

Fora 7travel.pl: Hotele | Austria | Chorwacja | Grecja | Hiszpania | Turcja | Egipt | Maroko | Suwalszczyzna

© Copyright by 7travel.pl, 2009-2014