Tyniec zwiedzanie

Dziś jest: Poniedziałek, 16 września 2019, Imieniny: Edyty, Kornela
Promocje i ogłoszenia »

Atrakcje turystyczne w Polsce

2015-11-27

Tyniec zwiedzanie

Są na świecie miejsca, które mogą zmienić nasz sposób patrzenia na rzeczywistość. Dla wielu turystów i pielgrzymów odwiedzających Kraków i okolice, takim szczególnym punktem na trasie wędrówki staje się opactwo Benedyktynów w Tyńcu – klasztor mający najdawniejszą metrykę spośród wszystkich działających w Polsce. Zapraszamy do odkrycia skarbów kultury i duchowości, których od stuleci strzeże tynieckie opactwo!


Tyniec zwiedzanie – zacznijmy od przeszłości

Tzw. "benedyktyńska praca" to synonim żmudnego zajęcia wykonywanego z ogromną precyzją i cierpliwością. Sławienie Boga modlitwą i pracą, traktowaną zresztą jak szczególny rodzaj kontemplacji, to fundament benedyktyńskiej duchowości. Od jak dawna Benedyktyni z podkrakowskiego Tyńca oddają Bogu chwałę w ten sposób? Pierwsi mnisi żyjący wg. reguły św. Benedykta pojawili się na klasztornym wzgórzu w połowie XI stulecia! Znacznie późniejsza tradycja mówi o tym, że dobra tynieckie były własnością możnowładczego rodu Toporczyków odebraną im w wyniku konfliktu z Kazimierzem Odnowicielem. To on miał sprowadzić w to miejsce mnichów w czarnych habitach. Opiekunem opactwa, a wg. niektórych jego fundatorem miał być również Bolesław Szczodry. Istnieje hipoteza, że sprowadzono z Węgier i pochowano tu jego szczątki (w XX wieku odkryto pusty grób). Pochówek miałby być usunięty wraz z rozwojem kultu św. Stanisława zgładzonego wszak przez króla. Warto dodać, iż w trakcie badań archeologicznych odkryto na wzgórzu liczne relikty osadnictwa nawet o tysiące lat wyprzedzającego te wydarzenia. Wśród nich są przede wszystkim pamiątki przeszłości związane z Celtami.

Opactwo i kościół były wielokrotnie rozbudowywane, ulegały również poważnym zniszczeniom w trakcie działań wojennych (w średniowieczu podczas najazdu tatarskiego, a później m. in. walk konfederacji barskiej). Po kasacie klasztoru przez zaborcę mury długo stały opustoszałe (klasztor był też siedzibą efemerycznego biskupstwa tynieckiego). Mnisi powrócili dopiero w 1939 roku. Od zakończenia II wojny światowej trwają starania zmierzające do przywrócenia zabudowaniom dawnej świetności. Dziś można podziwiać wspaniałe efekty prac archeologicznych i konserwatorskich.


Tyniec zwiedzanie – co kryją klasztorne mury?

Tyniec leży obecnie w granicach administracyjnych Krakowa. Operacja Tyniec zwiedzanie nie jest więc szczególnym wyzwaniem logistycznym.

W opactwie można zobaczyć kościół wraz z romańskimi kryptami oraz bryłą z reliktami gotyku i wspaniałym barokowym anturażem, oprócz tego gotyckie krużganki klasztorne z romańskim portalem i muzeum, w którym zobaczycie Państwo nie tylko zabytki sztuki sakralnej, ale również wspomniane pamiątki czasów przedchrześcijańskich. Niestety najpiękniejsze manuskrypty z tynieckiej biblioteki (Benedyktyni słynęli ze swoich iluminowanych kodeksów) oraz najcenniejsze naczynia liturgiczne są w znacznej części rozproszone w różnych kolekcjach muzealnych. Warto również wspomnieć o walorach krajobrazowych tynieckiego opactwa. Klasztor położony jest na wapiennym wzgórzu wznoszącym się malowniczo nad Wisłą.

Najlepszym rozwiązaniem dla zwiedzających Tyniec jest zakup biletu łączonego pozwalającego zobaczyć wszystkie wyżej wymienione atrakcje. Znakomitym pomysłem jest również wycieczka do Tyńca z profesjonalnym przewodnikiem. Wszelkie informacje dotyczące zwiedzania Tyńca, łącznie z opisem proponowanej trasy znajdziecie na Tyniec zwiedzanie.


» Odpowiedz

Opinie i komentarze (0)

fotoreportaze
Jeśli szukasz kredyt lub pożyczki na swój wymarzony i wgzotyczny wyjazd skorzystaj z oferty naszych partnerów finansowych, serwisów 7kredyt.pl oraz Internetowego Domu Kredytowego KredytHouse.pl

Sonda

Gdzie w tym roku spędzisz urlop?

W kraju, nad morzem

W kraju, nad jeziorem

W kraju, w górach

Za granicą

Najnowsze firmy w bazie

Tanie Bilety Lotnicze

Centrum Rezerwacji Lotów - tanie loty do większości lotnisk na świecie. Ponad 1000...

Bieszczady - noclegi pokoje...

Portal o Bieszczadach dla miłośników tych pięknych gór oraz dla tych co dopiero...

Newsletter

Jeżeli chcesz być informowany o nowościach w serwisie 7travel.pl, dodaj swój e-mail:

Portal 7travel.pl: Komunikaty | Reklama w serwisie | Zostań redaktorem | Współpraca z portalem 7travel.pl | Napisz do nas

Fora 7travel.pl: Hotele | Austria | Chorwacja | Grecja | Hiszpania | Turcja | Egipt | Maroko | Suwalszczyzna

© Copyright by 7travel.pl, 2009-2014