Warszawa w jeden dzień

Dziś jest: Sobota, 23 lutego 2019, Imieniny: Romana, Damiana
Promocje i ogłoszenia »

Atrakcje turystyczne w Polsce

2016-07-05

Warszawa w jeden dzień

Po co wyjeżdżać do dużego miasta pełnego zabytków i atrakcji na zaledwie jeden dzień? Ile można zwiedzić w tak krótkim czasie? Jesteśmy zdania, że nawet bardzo krótki pobyt może się okazać wspaniałą, pełną wrażeń przygodą. Czasem kilka godzin i dobry plan zwiedzania wystarczą, aby zasmakować atmosfery miasta i zwiedzić to, co najbardziej godne zobaczenia. Przygotowaliśmy dziś dla Państwa zwiedzania stolicy pod hasłem Warszawa w jeden dzień.

Warszawa – pierwsze spotkanie

Aby poznać Warszawę, dobrze jest zobaczyć zarówno jej nowoczesne, jak i historyczne oblicze. Potężne szklane biurowce w otoczeniu Dworca Centralnego i Pałacu Kultury tworzą klimat wielkomiejskiej metropolii. Rzut oka na panoramę miasta z punktu widokowego w Pałacu Kultury uświadamia rozległość i charakter miejskiej zabudowy. Jeśli przybędą Państwo do stolicy pociągiem, ta właśnie część miasta będzie miejscem Waszego pierwszego spotkania z Warszawą!

Podczas naszego dalszego spaceru będziemy szukać śladów przeszłości – tej królewskiej i tej dramatycznej, wojennej. Wycieczka obejmuje spacer po Starym i Nowym Mieście oraz Krakowskim Przedmieściu, a następnie przejazd do Łazienek Królewskich. Warszawa w jeden dzień – zaczynamy przygodę!

Stare Miasto i Nowe Miasto

Zwiedzanie Starego Miasta – wpisanego na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO, jako jedyny w swoim rodzaju przykład zrekonstruowanego w całości tak rozległego zespołu historycznej zabudowy – to ogromna przyjemność. Punktem obowiązkowym w programie zwiedzania jest wizyta na Zamku Królewskim. Odtworzone historyczne wnętrza i znakomitej klasy kolekcja dzieł sztuki wprawią w zachwyt nawet najbardziej wymagających turystów.

Spod Kolumny Zygmunta warto wyruszyć na wędrówkę malowniczymi uliczkami ku Rynkowi Starego Miasta. Uwielbiamy to nastrojowe miejsce. Zlokalizowany na środku słynny pomnik Syrenki i piękne, wielobarwne kamienice tworzą idealną scenerię dla pamiątkowego zdjęcia. Czeka nas również podziwianie reliktów i zrekonstruowanych fragmentów dawnych murów miejskich. Na tle pozostałości jednej z baszt wzniesiony został słynny monument Małego Powstańca przypominający o ofierze, którą na rzecz ojczyzny złożyli najmłodsi uczestnicy sierpniowego zrywu. Dobitniej niż cokolwiek przypomina nam on o fakcie, że to, co oglądamy zostało podniesione z wojennych gruzów. Spacerując po Starówce warto również mieć na uwadze fakt dramatycznych walk o ten fragment stolicy, a następnie ewakuacji powstańców kanałami do Śródmieścia.

Na Nowym Mieście zatrzymajcie się Państwo koniecznie na ul. Freta, gdzie po dziś dzień stoi dom rodzinny Marii Skłodowskiej-Curie (obecnie muzeum poświęcone jej życiu i pracy).

Krakowskie Przedmieście

Przechadzka Krakowskim Przedmieściem to kolejny etap zwiedzania i okazja, aby zobaczyć najpiękniejsze kościoły Warszawy, a także m. in. Pałac Prezydencki. Zwiedzanie świątyń stolicy rozpocząć trzeba jeszcze na Starym Mieście od wizyty w Archikatedrze św. Jana. To tu wciąż można zobaczyć gotycką figurę ukrzyżowanego ocaloną z płomieni powstania warszawskiego i czczoną od stuleci przez mieszkańców miasta.

Na Krakowskim Przedmieściu będą Państwo mieli okazję zwiedzić pieczołowicie odrestaurowane kościoły św. Krzyża, Wizytek i św. Anny. Każdy o fascynujących formach architektonicznych i ogromnym znaczeniu historycznym. Warto wspomnieć, że w kościele św. Krzyża spoczywa urna z sercem Fryderyka Chopina!

Najwybitniejszy polski kompozytor i pianista swój pierwszy koncert dał w dzisiejszym Pałacu Prezydenckim (wówczas siedziba carskiego namiestnika – Pałac Namiestnikowski). Jest to budowla, którą z pewnością warto zobaczyć, podobnie jak stojący przed nią pomnik księcia Józefa Poniatowskiego autorstwa słynnego, duńskiego rzeźbiarza Bertela Thorvaldsena. W drodze do Pałacu mogą Państwo posłuchać muzyki Chopina, korzystając ze słynnych, interaktywnych ławeczek Chopinowskich ustawionych w miejscach związanych z biografią muzycznego geniusza. Dodajmy, że na Krakowskim Przedmieściu można zobaczyć również reprodukcje obrazów Bernardo Belotto zwanego Canalettem z widokami XVIII-wiecznej Warszawy. Dzięki temu łatwo zaobserwować zmiany, jakie zaszły w miejskim pejzażu.

Warszawa w jeden dzień – na zakończenie Łazienki Królewskie

Warto sobie zrobić krótką przerwę w zwiedzaniu na pożywny obiad i odpoczynek dla zmęczonych nóg. Znakomitym zwieńczeniem naszej wycieczki będzie wyprawa do Łazienek Królewskich i spacer po niezwykle malowniczym Parku. Wśród jego alejek spotkać można nie tylko innych spacerowiczów, ale również pawie i oswojone z ludźmi wiewiórki. O malowniczości Łazienek decyduje przede wszystkim wyjątkowe połączenie wspaniałej, klasycyzującej architektury z czasów Stanisława Augusta Poniatowskiego (projekty większości budowli pochodzą z pracowni znakomitego architekta Domenico Merliniego) z równie wspaniale pomyślanym założeniem parkowym.

Słynny Pałac na Wyspie, choć obecnie podziwiamy go w XVIII-wiecznym entourage‘u z czasów naszego ostatniego króla, sięga genezą XVII wieku, a konkretnie czasów jednego z poprzednich właścicieli kompleksu – Stanisława Herakliusza Lubomirskiego. Nie tylko ulubiona rezydencja króla robi ogromne wrażenie. Zachwycają również: położona niedaleko Wielka Oficyna (budynek, w którym znajdowały się kuchnie, spiżarnie oraz mieszkania dla służby, dworzan i gości), Biały Domek (czarująca willa w stylu włoskim), Pałacyk Myślewicki podarowany przez króla ukochanemu bratankowi, księciu Józefowi, Amfiteatr Letni stylizowany na antyczną ruinę czy wreszcie Oranżeria wraz ze znajdującym się wewnątrz Teatrem Dworskim z XVIII-wiecznym wyposażeniem.

Zanim zaplanujecie Państwo zwiedzanie Łazienek, warto zapoznać się na stronie Muzeum Łazienki Królewskie z godzinami otwarcia kompleksu (są różne w ciągu tygodnia, Łazienki są również zdecydowanie dłużej otwarte w sezonie turystycznym – w poniedziałki aż do godziny 20.00!).

Zwiedzanie Warszawy w ciągu jednego dnia wymaga perfekcyjnej organizacji. Jeśli potrzebują Państwo pomocy, inspiracji, a przede wszystkim świetnie przygotowanego, licencjonowanego przewodnika, zajrzyjcie koniecznie na: Warszawa w jeden dzień.


» Odpowiedz

Opinie i komentarze (0)

fotoreportaze
Jeśli szukasz kredyt lub pożyczki na swój wymarzony i wgzotyczny wyjazd skorzystaj z oferty naszych partnerów finansowych, serwisów 7kredyt.pl oraz Internetowego Domu Kredytowego KredytHouse.pl

Sonda

Gdzie w tym roku spędzisz urlop?

W kraju, nad morzem

W kraju, nad jeziorem

W kraju, w górach

Za granicą

Najnowsze firmy w bazie

Tanie Bilety Lotnicze

Centrum Rezerwacji Lotów - tanie loty do większości lotnisk na świecie. Ponad 1000...

Bieszczady - noclegi pokoje...

Portal o Bieszczadach dla miłośników tych pięknych gór oraz dla tych co dopiero...

Newsletter

Jeżeli chcesz być informowany o nowościach w serwisie 7travel.pl, dodaj swój e-mail:

Portal 7travel.pl: Komunikaty | Reklama w serwisie | Zostań redaktorem | Współpraca z portalem 7travel.pl | Napisz do nas

Fora 7travel.pl: Hotele | Austria | Chorwacja | Grecja | Hiszpania | Turcja | Egipt | Maroko | Suwalszczyzna

© Copyright by 7travel.pl, 2009-2014