HUDSOŃSKA, NIZINA HUDSOŃSKA

Dziś jest: Czwartek, 25 lipca 2024, Imieniny: Anny, Mirosławy
Promocje i ogłoszenia »
Słownik geograficzny

Wybierz literę na jaką rozpoczyna się hasło:

ABCDEFGHIJKLMNOPQRSTUVWXYZ

Słownik geograficzny

Znajdujesz się w: 7travel » Słownik geograficzny
Nazwa geograficzna:

HUDSOŃSKA, NIZINA HUDSOŃSKA

Opis hasła:

Nizina hudsońska to obszar znajdujący się w Ameryce Północnej w obrębie Kanady i obejmujący następujące prowincje: Ontario i Manitoba. Jest malowniczo usytuowany pomiędzy południowymi i wschodnimi brzegami Zatoki Hudsona między rzeką Churchill a Zatoką Jamesa. Długość 1200 km. O niepowtarzalnym wyglądzie tego uroczego zakątka decyduje polodowcowe ukształtowanie powierzchni. Zdecydowaną większość terytorium pokrywają lasy iglaste z pojawiającymi się miejscami w środku niziny płatami lasotundry, w której dominują świerki i modrzewie. Natomiast na krańcach północnych niziny oraz u wybrzeży Zatoki Hudsona występuje tundra. Nieco inną roślinność można dostrzec na południu obszaru. Mamy tu bowiem do czynienia z występowaniem flory typu tajga z olbrzymimi połaciami lasów świerkowych oraz jodłowych.

Taki rodzaj roślinności jest wynikiem panujących na nizinie warunków klimatycznych. Można by nawet zaryzykować stwierdzenie skrajnie nieprzyjaznych warunków klimatycznych, ponieważ przeciętna temperatura w styczniu waha się około -27 stopni C, natomiast w lipcu zaledwie w granicach 13 stopni C. Klimat jest surowy, zdecydowanie chłodny, kontynentalny, umiarkowany. Roczna suma opadów to w przybliżeniu od czterystu do siedmiuset milimetrów.

Na północy terenu występuje klimat subpolarny, co na pewno nie sprzyja jego zaludnieniu, ale do tego wątku jeszcze powrócimy w dalszej części opisu.

Prawdopodobnie z powodu takich, a nie innych uwarunkowań klimatycznych fauna niziny jest równie uboga. Do najczęściej występujących na niej zwierząt można zaliczyć niedźwiedzia polarnego, lisa polarnego, łosia, zająca bielaka, karibu oraz leminga. Cała nizina jest pokryta siecią licznych rzek. Do najdłuższych należą między innymi Churchill, Nelson, Severn oraz Albany. Wykazują one jedną podstawową właściwość, a mianowicie wyróżniają się niezwykłą energetycznośnią. Dzięki temu walorowi na rzece Nelson zostały wybudowane dwie hydroelektrownie.

Powróćmy teraz do przybliżenia zagadnienia związanego z gęstością zaludnienia niziny. Jak już wcześniej zostało wspomniane panują na niej trudne warunki klimatyczne, co pociąga za sobą określone konsekwencje.

Po pierwsze powstało niewiele miejscowości, a po drugie - nierozerwalnie z tym faktem związane - osiedliło się w nich bardzo mało osób. W 2001 roku w największym i głównym mieście regionu - Churchill - było 963 mieszkańców. Ta liczba nie wymaga dodatkowego komentarza - mówi sama za siebie.

Na terenie niziny hudsońskiej znajdują się ponadto liczne jeziora.

Obszar nizinny w Kanadzie (Manitoba, Ontario), ciągnie się wzdłuż wschodniego i południowego brzegów Zatoki Hudsona, pomiędzy rzekami Churchill a Zatoką Jamesa. Długość niziny to około 1200 km, szerokość do 300 km. Obszar charakteryzuje się dużą ilościa jezior. Główne rzeki niziny to: Albany, Churchill, Nelson (2 hydroelektrownie) i Severn. Główne miasta to: Fort Albany, Fort Severn oraz największe Churchill (około 1000 mieszkańców). Klimat umiarkowany chłodny oraz na północy - subpolarny. Duża ilość zwierząt m.in. łosie, karibu, niedźwiedzie polarne, lisy polarne. Niska gęstość zaludnienia spowodowana surowymi warunkami klimatycznymi (średnia temp. w styczniu to -27ºC).
Jeżeli posiadasz zdjęcie opisywanego miejsca/obiektu przyślij je do nas,
a umieścimy je przy danym haśle.


» Dodaj komentarz

Słownik geograficzny » Opinie i komentarze (3)

AutorWypowiedź

Gość

2010-01-14 12:16:18

Na nizinie hudsońskiej można tygodniami żywego człowieka nie spotkać. Do opisu można coś dodać o roślinności, może kogoś zainteresuje, że jest tam jak w tajdze.

Gość

2010-01-15 08:56:02

To samo masz na większości terenu Kanady

Gość

2010-01-16 08:18:27

Zatoka hudsońska jest mniej więcej wielkości Polski, ot taka tam zatoczka

Powyższe komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu.

Sonda

Gdzie w tym roku spędzisz urlop?

W kraju, nad morzem

W kraju, nad jeziorem

W kraju, w górach

Za granicą

Najnowsze firmy w bazie

Tanie Bilety Lotnicze

Centrum Rezerwacji Lotów - tanie loty do większości lotnisk na świecie. Ponad 1000...

Bieszczady - noclegi pokoje...

Portal o Bieszczadach dla miłośników tych pięknych gór oraz dla tych co dopiero...

Newsletter

Jeżeli chcesz być informowany o nowościach w serwisie 7travel.pl, dodaj swój e-mail:

Portal 7travel.pl: Komunikaty | Reklama w serwisie | Zostań redaktorem | Współpraca z portalem 7travel.pl | Napisz do nas

Fora 7travel.pl: Hotele | Austria | Chorwacja | Grecja | Hiszpania | Turcja | Egipt | Maroko | Suwalszczyzna

© Copyright by 7travel.pl, 2009-2014